En full bokhylla är en rikedom

Lyxigt värre!

juni 22, 2009 · 2 kommentarer

bokpaketMin hemliga bokvän har verkligen gjort sin research! I paketet som kom idag låg två böcker som jag verkligen vill läsa; En ska bort av Pia Hintze (jag vet att jag skrev att jag inte gillar Baby blues, men som sagt vill jag ändå följa Sarah, Karl och Nils!) och Agatha Christies klassiker Tio små negerpojkar. Perfekt sommarläsning!

Och så godiset!! Det finns tre saker jag älskar, och det är lakrits, choklad och ingefära. Mitt i prick alltså! Och som grädde på moset har jag fått både en finfin ljuslykta, värmeljus i favoritfärgen och ett fint grönt garn att virka något roligt av!

Lyx!

Tack så hemskt mycket hemliga bokvän – men hur ska jag lyckas lista ut vem du är? (Själv har jag nog gjort lite fel, för jag avslöjade mig för min lyx-kompis när paketet kommit fram…)

Kategorier: Hemlig bokvän

2 svar so far ↓

  • Fia // juni 22, 2009 vid 20:34 | Svara

    Hej, vilken bok var det nu vi skulle läsa till den 4:e augusti? =)

  • Merveilleuse // juni 23, 2009 vid 11:43 | Svara

    Jag hade ingen koll på när man skulle avslöja sig heller. Men tänkte att liljekonvaljen längst ner på kortet skulle vara en bra ledtråd (den verkade bra när jag gjorde den i alla fall). Hur som hellst, kul att du är nöjd och ha en riktigt trevlig boksommar.

Kommentera

  • Litteratur
  • Blogglista.se
  • Bloggtoppen.se
  • The Literacy Site
  • website statistics